Jak sprawdzić czy nabywany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC?

Jak sprawdzić czy nabywany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC?

Przed zakupem używanego samochodu oczywiście dokładnie zapoznajemy się z jego stanem technicznym, bowiem nie chcemy nabyć auta z wadami. Samochodu, który będzie wymagał kosztownych napraw. Nie każdy kupujący jednak zwraca uwagę na to, czy pojazd, który chce kupić rzeczywiście posiada polisę OC. To polisa obowiązkowa, a za jej brak grożą bardzo wysokie kary. Owszem, sprzedający może twierdzić, że taka polisa oczywiscie jest, pokazywać druki wpłat rat za OC, dla własnego spokoju jednak warto się upewnić, czy polisa OC pojazdu rzeczywiscie istnieje i jest ważna.

Czy można kupić pojazd bez ważnego OC? 

Oczywiście pojazd bez ważnej polisy OC też można kupić. Nic nie stoi na przeszkodzie. W tym samym dniu jednak nową polisę trzeba wykupić. Za wcześniejszy brak OC może odpowiadać wyłącznie były właściciel pojazdu. Za brak OC po podpisaniu kupna umowy sprzedaży odpowiada już nowy właściciel. Kilka dni posiadania pojazdu bez polisy OC, to gwarancja kary w wysokości kilkuset złotych. Dalsze zwlekanie i nie wykupowanie takiej polisy, to ryzyko kary, której wysokość sięgnie kilku tysięcy złotych. Lepiej więc nie ryzykować

Jak sprawdzić, czy polisa OC pojazdu istnieje?

Ważność polisy OC pojazdu można za darmo sprawdzić przez Internet. Nie ma potrzeby uzyskiwania zgody właściciela pojazdu. W rejestrze UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Na stronie CEPiK zaś konieczne jest jszcze wpisanie daty pierwszej rejestracji samochodu w Polsce. W odpowiedzi otrzymamy informację, że na dany dzień pojazd posada aktywną polisę OC lub jej nie posiada. 

Warto zwrócić uwagę na drobny i pozornie nieistotny szczegół. Wyświetlane dany dotyczą danego dnia i tego co było wcześniej. Ważność polisy może kończyć się nawet kolejnego dnia i ta informacja nie zostanie wyświetlona. Aby uzyskać informacje o tym dokiedy polisa jest ważna, trzeba wykupić pakiet płatny. Wtedy otrzymamy dużo informacji o nabywanym pojeździe i datę końca ważności polisy. Oczywiście możemy do tego dnia korzystać z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela. Możemy też tą polisę wypowiedzieć i kupić inną – już na siebie.