Samochód na gaz – czy to opłacalne rozwiązanie?

Samochód na gaz – czy to opłacalne rozwiązanie?

W dobie rosnących cen paliw coraz więcej osób zastawia się nad montażem instalacji LPG w swoich pojazdach. Inni decydują się na zakup samochodów zasilanych na gaz.

Podpowiadamy, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Auto na gaz – dlaczego warto?

Auto na gaz to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg zalet. Pierwszą i najoczywistszą jest koszt tego rodzaju źródła zasilania. Na chwilę obecną jest o połowę tańszy niż w przypadku benzyny lub oleju napędowego. Gaz jest znaczniej bardziej ekologiczną opcją od swoich droższych alternatyw.

Nie emituje toksycznych gazów, które mają katastrofalny wpływ na środowisko naturalne. Ponadto gaz nie wpływa na korozji stali, co przekłada się na dłuższą żywotność używanego pojazdu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest cichsza i płynniejsza praca silnika. Tego typu pojazdy redukują hałas na polskich drogach. Opisywana opcja sprawdzi się w przypadku osób pokonujących wiele kilometrów. W takich sytuacjach koszt montażu instalacji LPG zwraca się krótkim czasie.

Więcej artykułów o samochodach, motocyklach i ogólnie o motoryzacji, znajdziesz w serwisie https://swiatmotoryzacji.pl/.

Wady instalacji LPG

Niestety instalacja LPG nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Warto zacząć od konieczności opłacania wyższego OC oraz wyższymi kosztami regularnych przeglądów. Poza tym tego rodzaju pojazdy wymagają częstszego serwisowania.

Ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości parkowania aut na gaz w parkingach oraz garażach podziemnych. Ponadto butla gazowa znajdująca się w bagażniku ogranicza przestrzeń, którą można by wykorzystać do przewożenie bagaży.

Z tego powodu wiele osób rezygnuje z przechowywania koła zapasowego, co niekiedy okazuje się być dość kosztownym błędem. Na koniec warto wspomnieć o częstotliwości konieczności tankowania, która jest znacznie większa niż w przypadku aut napędzanych olejem lub benzyną.