Czym kierować się podczas zakupu używanego samochodu?

Czym kierować się podczas zakupu używanego samochodu?

Zakup używanego samochodu w teroii, powinen być bardzo prosty, jednak czy na pewno tak jest?
Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować podczas zakupu używanego samochodu, jednakże, jakie to są zasady?

Zasada 1 

Określ swoje potrzeby

Kiedy decydujemy się na zakup nowego samochodu, warto sprecyzować nasze oczekiwania względem tego auta, czyli na przykład, czy tym pojazdem będziemy jeżdzić tylko do pracy i miasta, czy jednak planujemy robić nim dłuższe trasy, dobrze jest także ustalić czy to ma być samochód do jednej osoby, czy auto rodzinne. 
Wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny, nie możemy o tym zapominać.
Kiedy zabieramy się za zakup auta, dobrym pomysłem jest przeanalizować nasz budżet, ile możemy sobie pozwolić na kupno samochodu, natomiast warto do tego doliczyć ewentualne koszty naprawy, czy też wymiany pewnych części, ponieważ nie każdy samochód kupimy w idealnym stanie. 

W momencie kiedy będziemy mieli zarys w głowie tego, jaki samochód chcemy i potrzebujemy, powinniśmy zebrać sporą ilość konkretnych informacji na temat danego modelu pojazdu, jest to niezwykle ważne, aby na przykład wiedzieć czy interesujący nas model ma częste usterki, oraz czy ma jakieś wady fabryczne. 

Zasada 2

Analiza ogłoszenia

Podczas poszukiwań naszego samochodu, warto szukać tych najbardziej wartościowych i wiarygodnych ogłoszeń, jednak jakie to są i gdzie ich szukać? 
Wiarygodne i wartościowe ogłoszenie, znajdziemy na przykład na https://www.otomoto.pl ponadto wiarygodne ogłoszenia to takie, gdzie mamy dużą ilość zdjęć, opis pojazdu, oraz podany numer VIN, czym jest numer VIN?
Numer VIN to w skrócie baza danych pojazdu, po numerze VIN możemy prześledzić całą historię samochodu, między innymi to czy miał jakieś wypadki, historię napraw, znajdziemy również ilość przebiegu, oraz komplet archiwalnych zdjęć. 
W momencie kiedy takiego numeru nie ma podanego, lub sam sprzedawca nie chce nam go udostępnić, powinniśmy się trzy razy zastanowić czy aby na pewno chcemy kupować taki pojazd. 
Kiedy znajdziemy ofertę na portalu w Internecie, warto zwrócić uwagę czy są zdjęcia, oraz ile ich jest, każde wiarygodne ogłoszenie posiada dużą ilość zdjęć, na których pojazd jest wyraźnie widoczny z każdej strony z zewnątrz i wewnątrz, oraz bardzo często są dołączone zdjęcia dokumentów danego pojazdu. 

Jeśli przeanalizowaliśmy nasze potrzeby, oraz znaleźliśmy wairygodne ogłoszenie, które potencjalnie możemy sfinalizować, umawiamy się z sprzedawcą na spotkanie i oględziny samochodu, a więc przechodzimy do kroku trzeciego.

Zasada 3 

Spotkanie ze sprzedawcą

Gdy nasze spotkanie z sprzedawcą dojdzie do skutku, naszym zadaniem jest doprowadzić do jazdy testowej, jeśli sprzedawca bez żadnego sprzeciwu zagdza się na taką jazdę, możemy być coraz bardziej pewni tego, że nasz potencjalny samochód nadaje się na kupno.
Jazda testowa powinna trwać minimum 30 minut, ponadto podczas tej jazdy wyłączamy radio, aby móc wsłuchać się w pracę silnika, oraz całego samochodu, aby sprawdzić czy w silniku nie dzieje się nic nie pokojącego, ani czy nic nie puka i stuka. 
Podczas jazdy testowej zajeżdżamy na stację kontroli pojazdów, aby tam specjaliści sprawdzili nasz samochód, czy wszystko na pewno jest z nim w porządku, jeśli tak, możemy wrócić na miejsce spotkania, gdzie ostatni raz sprawdzimy stan techniczny pojazdu i jeśli wszystko będzie dobrze, możemy przejść do transakcji. 

Zasada 4 

Zakup

Podczas końcowego zakupu samochodu, pamiętajmy, aby zawsze wszystko spisywać na umowie, oraz na takiej umowie wpisywać wyłącznie prawdziwe dane, oraz wszystkie dane pojazdu, wraz z obecnym przebiegiem pojazdu, oraz na koniec zadbajmy o całkowity komplet dokumentów, wtedy już tylko płatność i przekazanie kluczyków i brawo!