Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Od samych narodzin dbamy o bezpieczeństwo naszych pociech. Natomiast jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, to musimy wyjątkowo zadbać o nie. W dzisiejszych czasach, gdzie samochodów całe mnóstwo na drogach  tak naprawdę wszystko może się wydarzyć. Dlatego dzieci powinny być odpowiednio zabezpieczone. Warto dodać, że za brak fotelika i narażenie dziecka podczas jazdy na niebezpieczeństwo grozi mandat w wysokości 300 złotych oraz 6 punktów karnych .

Fotelik dla dziecka

Przewożenie dziecka w foteliku obowiązuje względem wzrostu a wynosi on 150 cm, mimo że może mieć nawet 17 lat.
Wyższe dzieci przewożone są tak jak dorośli, oczywiście są przypięte pasem.

Foteliki są podzielone na grupy względem wagi.

-grupa 0 waga nieprzekraczająca 10 kg,
-grupa 0+ maksymalna waga do 13 kg,
-grupa 1 od wagi 9 kg do 18 kg,
-grupa 2 od wagi 15 kg do 25 kg,
-grupa 3 od wagi 22 kg do 36 kg.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Dzieci najmłodsze przewozi się je tyłem do kierunku jazdy, ale tylko na tylnym siedzeniu, ponieważ z przodu są poduszki powietrzne. Z przodu jeśli chcemy dziecko przewozić, to należy poduszki wyłączyć. Ten sposób przewozu maluszków tyłem do kierunku jazdy ma zapobiegać urazom kręgosłupa, które może grozić podczas hamowania. Jeśli podróżujemy samotnie z dzieckiem, możesz dziecko przewozić z przodu na siedzeniu pasażera, ale zaleca się przewóz dziecka z tyłu z opiekunem.

Są wyjątki przewozu samochodem dziecka bez fotelika w sytuacji, gdy dziecko przewożone jest w karetce, taksówce oraz radiowozie. Również, gdy wzrost oraz waga nie pozwala na dobranie odpowiedniego fotelika samochodowego oraz gdy posiadamy trójkę dzieci, a trzeci fotelik już się nie mieści. Kolejnym powodem, gdy dziecko może podróżować bez fotelika są względy zdrowotne i w tym przypadku lekarz odradza przewóz w foteliku samochodowym.

O czym pamiętać podczas zakupu i montażu fotelika samochodowego dla dziecka?

*Fotelik powinien być dopasowany do profilu siedziska 
*Fotelik powinien posiadać pasy pięciopunktowe,
*Pasy bezpieczeństwa powinny być miękkie i wytrzymałe,
*Wybierz fotelik mocowany za pomocą systemu ISOFIX, ten system pozwala na stabilniejsze zespolenie z samochodem.

Małego pasażera należy przewozić zgodnie z przepisami i bezpieczeństwem. Zakazuje się przewożenia dziecka w foteliku, w którym doszło do kolizji. W takim wypadku należy fotelik wymienić na nowy. Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze więc zadbaj o to i dobierz odpowiednio dobry fotelik.