Leasing auta – na czym polega i jak wziąć?

Leasing auta – na czym polega i jak wziąć?

Leasing samochodu to współcześnie bardzo popularny sposób na finansowanie jego użytkowania. Nie ma się zresztą czemu dziwić, gdyż posiada on wiele zalet. O tym, czym charakteryzuje się leasingowanie auta i jak to zrobić piszemy w naszym artykule.

Jak wziąć auto w leasing na firmę?

Leasing operacyjny lub finansowy samochodu stanowi swego rodzaju połączenie kredytu oraz wynajmu. Na podstawie tego rodzaju współpracy odbiorca uzyskuje dostęp do wybranego przez siebie auta, w zamian za co zobowiązany jest opłacać comiesięczne raty. O tym jednak, jak wyglądać będzie kształt współpracy, decydować będzie w dużej mierze, to czy leasingobiorcą jest osoba prywatna, czy firma. W przypadku tych drugich podmiotów często stosowana przez firmy leasingowe jest procedura uproszczona. Polega ona na tym, że klient proszony jest o przedstawienie kserokopii dowodu osobistego oraz drugiego dokumentu ze zdjęciem. W ten sposób możliwe jest po prostu szybkie zweryfikowanie tożsamości osoby chcącej zaciągnąć zobowiązanie leasingowe. Czasami jednak może zdarzyć się tak, że uruchomiona zostaje procedura zwykła. Wówczas trzeba będzie liczyć się niestety ze złożeniem większej liczby dokumentów. Wtedy konieczne będą:

– czytelnie podpisany przez klienta wniosek leasingowy,

– kserokopia dowodów osobistych osób uprawnionych do reprezentowania firmy

– NIP, REGON i KRS

– zaświadczenie z Urzędu Skarbowego oraz ZUS o niezaleganiu z płatnościami.

I chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wypełnienie takich formalności może być pracochłonne, to na szczęście niekoniecznie tak jest. W praktyce bowiem każdy dobry dealer samochodów nowych i używanych przeznaczonych do leasingu dokłada wszelkich starań, aby było to jak najmniej problemowe.

Jak wziąć auto w leasing prywatnie?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, leasingowanie auta prywatnie nieco różni się, od takiej opcji dla firm. Także i tutaj można wykorzystana może zostać procedura uproszczona lub zwykła. W przypadku tej drugiej konieczne będzie:

– złożenie podpisanego własnoręcznie wniosku leasingowego

– przedstawieniu zaświadczenia o zatrudnieniu od pracodawcy

– wyciąg z konta bankowego

– dokumenty dotyczące poręczyciela (jeśli firma leasingowa tego wymaga)

Reasumując tę część, powiedzmy jeszcze, czy taki leasing konsumencki jest opłacalny? Jak udowadnia praktyka zdecydowanie tak, gdyż jest to często jedyny sposób na użytkowanie nowoczesnego auta bez konieczności ponoszenia znaczących wydatków. W wielu przypadkach jest to więc najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Leasing samochodu – czy warto?

Na koniec rozstrzygnijmy więc, czy opłaca się więc leasingować samochód? Jak widać oczywiście, gdyż zalet jest tu całe mnóstwo. Dzięki leasingowi nie musimy przede wszystkim martwić się o późniejszą sprzedaż samochodu. W takim przypadku po wygaśnięciu umowy albo zostanie on oddany lub też dokonywany jest jego wykup. Daje to rzecz jasna dużą elastyczność działania i pozwala idealnie dopasować wybierane oferty samochodów w leasingu do swoich potrzeb. Nie zapominajmy też o tym, że gdy umowa leasingowa wygaśnie, to wówczas możemy od razu podpisać kolejną, chociażby na nowsze i jeszcze lepiej wyposażone auto.