Akumulator AGM – wymiana w domu czy w warsztacie?
Akumulator to nic innego, jak samochodowa bateria. I tak, jak w wielu sprzętach, musimyją co jakiś czas wymienić. Producenci nowoczesnych akumulatorów deklarują, że ich sprawność może wynosić od 5 do 6 lat. Oczywiście przy odpowiednim użytkowaniu ten okres może się zwiększyć, ale też zmniejszyć, jeśli np. zaniedbujemy doładowania. Niemniej jednak zawsze przychodzi czas, kiedy akumulator będzie trzeba wymienić. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy robić to samodzielnie, czy w serwisie?
Akumulator AGM (ang. Absorbent Glass Mat) to idealna opcja dla nowoczesnych pojazdów, które są wyposażone w zdecydowanie więcej odbiorników prądu niż kiedyś, a także tych z systemem Start-Stop oraz posiadających system hamowania rekuperacyjnego (odzyskiwanie energii podczas hamowania). Zastosowane w nim rozwiązania zapewniają ogromny prąd rozruchowy, szybsze ładowanie, dłuższą żywotność, a także odporność na wstrząsy oraz głębokie rozładowania.
Akumulator AGM – gdzie jest?
Może się wydawać, że odpowiedź na pytanie, gdzie znajduje się akumulator, jest oczywista. Jednak w tym wypadku tak nie jest. Obecnie ok. 60% akumulatorów jest montowanych pod pokrywą silnika, ale reszta znajduje się w bagażniku lub nawet w kabinie. Do wspomnianej reszty należy właśnie akumulator AGM, który wrażliwy jest na wysokie temperatury, dlatego nie umieszcza się go w komorze silnikowej.
Akumulator AGM – a zaawansowane systemy samochodu
Dzisiejsze auta posiadają wiele zaawansowanych systemów elektronicznych. Przy wymianie akumulatora szczególną uwagę należy zwrócić na system Start-Stop. Jest to dodatkowa funkcja, wpływająca na konstrukcję instalacji elektrycznej, połączona z samochodem poprzez system zarządzania akumulatorem i czujniki jego stanu. Układ ten ma za zadanie stałe monitorowanie przepływu energii, liczbę uruchomień oraz stan naładowania.
W przypadku posiadania systemu Start-Stop, po wymianie akumulatora, należy zaprogramować system zarządzania energią przy użyciu specjalistycznego sprzętu diagnostycznego. Bez poprawnego ustawienia systemu, możemy spotkać się ze zwiększonym zużyciem paliwa, a nawet odłączeniem niektórych funkcji.
Akumulator AGM – a dane w systemie komputerowym
Wymiana akumulatora najczęściej wiąże się z odłączeniem pojazdu od źródła zasilania, dlatego ważne jest, aby zanotować istotne ustawienia naszego samochodu. Serwisy przy tej operacji używają urządzeń podtrzymujących energię w aucie, aby uniknąć utraty danych. W warunkach domowych taki wariant może być niemożliwy. Pamiętajmy również o błędach, które mogą pojawiać się po restarcie komputera pokładowego. Dlatego po zakończonej wymianie, warto sprawdzić cały system i ewentualnie zniwelować powstałe błędy.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, wymiana akumulatora AGM w domu może przysporzyć nam sporo problemów i często warto od razu udać się do specjalistycznego serwisu. Oczywiście, przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu, wciąż możemy wymienić baterię samodzielnie.